Pekiştirme tedavisi

Pekiştirme tedavisi

Ortodontik tedaviler bitttiğinde dişlerin tekrar bozulmaması için önlem almak gerekir. İşte bu sürece pekiştirme tedavisi denir. Bu süreçte kullanılacak olan aletlere de pekiştirme apareyleri adı verilir. Ortodonti tedavisinin uzun vadeli başarılı olması için bu pekiştirme süreci son derece önemlidir. Pekiştirme apareyleriyle dişlerin yeni yerlerine iyice alışması sağlanır. İnsan vücudu hayatı boyunca değişmektedir ve bu değişime dişler de dahildir. Ortodonti tedavisi sonrası dişleri olduğu yerde tutmanın yolu pekiştirme apareylerinin kullanımından geçmektedir. Bu apareylerin ne kadar süreyle kullanılacağına ise ortodonti uzmanı karar vermektedir. Ortodonti uzmanının belirlediği süreye uymak tedavinin geri dönmemesi için çok önemlidir.

Apareyler Ne Kadar Dayanıklı?

Dikkatli bakımla beraber apareyler çok uzun süre kullanılabilmektedir. Sıcakla temas ettirmemek, kullanılmadığında ortodontist tarafından verilen kutuda saklamak, fırçalarken nazik davranmak apareylerin ömrünü uzatacaktır. Ancak diğer birçok şey gibi zaman içerisinde eskimesi sonucu yıpranmalar meydana gelebilir. Yanlış kullanım sonucu ya da zamanla oluşan deformasyonla apareyler ağıza oturmamaya başlayabilir. Bu gibi durumlarda ortodonti uzmanına başvurmak gerekmektedir. Duruma göre yeni apareylerin yapılması gerekebilir.

Tedavi Çeşitleri

Pekiştirme tedavisinde sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı tedavi bulunmaktadır. Hareketli apareyler hasta tarafından takılıp çıkarılabilenlerdir. Retainer diye adlandırılan sabit olanlar ise ortodontist tarafından takılır ve mümkün olduğunca bir daha çıkmaması istenir. Hangi türün kullanılacağına hastanın durumuna bakarak ortodontist karar vermektedir. Sabit apareyler dişlerin arkasına yerleştirilmektedir. Burada kullanılan teller dişin arkasında kaldığı için dışarıdan bakıldığında görülmemektedir. Hareketli apareyler ise şeffaf yapıya sahiptir ve takıldığında dışarıdan fark edilmemektedir. Apareyin nasıl takılıp çıkarılacağı ortodontist tarafından gösterilmektedir. Hastaların hareketli apareyleri düzenli olarak temizlemesi gerekir. Sabit apareyler ise diş fırçalanırken temizlenmektedir. Sabit aparey uygulanan hastalarda düzenli diş taşı temizliği ihtiyacı daha fazla olmaktadır.

Sonuçta hangi pekiştirme tedavisi uygulanırsa uygulansın, ortodontik tedavinin geri dönmemesi için pekiştirme kurallarına uyulması son derece önemlidir.